Adoptuj zamiast kupować

Zastanawiasz się nad daniem domu jakiemuś zwierzakowi? Jeżeli chciałbyś poszerzyć swoją rodzinę o psiego towarzysza, rozważ adopcję. Dzięki temu dasz kochający dom psiakowi, którego los nie oszczędził. Należy jednak pamiętać, że adopcja musi być przemyślaną decyzją. Odpowiedzialność za zwierzaka jest ogromna i będziesz z nią żyć przez kilka lub kilkanaście lat. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jakiego psa chciałbyś adoptować.

Dobra karma dla psa – jak wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, pies to odpowiedzialność. Zanim więc przygarniesz pierwszego słodkiego psiaka, który skradnie twoje serce, zastanów się, jaki dom możesz mu dać. Znakomita większość niechcianych psów to kundelki, przez co ciężej jest przewidzieć, jaki temperament będą miały. Dobrania psa pod kątem swojego trybu życia jest niezwykle istotne. Jeżeli nie przepadamy za dużą ilością ruchu, a dodatkowo mieszkamy w bloku, to nie zapewnimy młodemu, żywiołowemu psu niezbędnej mu aktywności. I w drugą stronę – jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia i chcielibyśmy zyskać towarzysza podróży, długich spacerów lub biegania, to mały, kanapowy psiak nie dotrzyma nam kroku.

Jeżeli odwiedzimy schronisko, zapytajmy jego pracowników o to, które zwierzaki będą odpowiadały naszym „wymaganiom.” Uwzględnijmy wiek, temperament, doświadczenia (im trudniejsze, tym więcej czasu będzie potrzebne do zdobycia zaufania psa), wielkość i stan zdrowia. Wszystko po to, żeby jak najodpowiedzialniej wybrać nowego członka rodziny i dać mu domu, który spełni jego potrzeby.

Alternatywą dla adopcji psa ze schroniska, może być przygarnięcie zwierzaka z interwencji lub fundacji. Decydując się na zwierzaka z interwencji, musimy być pewni, że będziemy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Zwierzaki odebrane właścicielom zazwyczaj są bowiem w złym stanie i mają za sobą bardzo trudne doświadczenia. Fundacje z kolei stosunkowo często zmagają się z brakiem miejsca dla swoich podopiecznych. Jeżeli chcielibyśmy przygarnąć szczeniaka, to udanie się do fundacji może być dobrym krokiem, ponieważ bardzo często trafiają tam pieski „z ulicy,” które ktoś po prostu wyrzucił.

Bez względu na to, skąd zdecydujemy się adoptować zwierzaka, pamiętajmy, że pies to nie zabawka. Podejmijmy więc odpowiedzialną decyzję, uwzględniając swoje potrzeby i możliwości. Tak, żeby nasz dom był ostatnim domem wybranego przez nas psiaka.

Poprzedni post Dobra karma dla psa – jak wybrać?
Następny post O czym świadczy czkawka u psa?