Amstaff – najczęstsze choroby i objawy

Pies rasowy czy nierasowy – Którego wybrać?

Amstaffy to niezwykle piękne i silne psy. Rasa ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wiele osób uważa te psy za groźne. Nie jest to do końca prawa. Wszystko bowiem zależy od jego wychowania. Dlatego psy te mogą być równie dobrze wspaniałymi przyjaciółmi dzieci. Niestety jak każde zwierzęta także i amstaffy chorują na różne choroby. Warto jest wiedzieć zatem na jakie choroby najczęściej amstaffy chorują i jakie są ich objawy.

Miotomia

Jednym z częstych schorzeń, na które mogą cierpieć amstaffy to miotomia. Choroba ta polega na tonicznych skurczach mięśni oraz na opóźnieniu w ich rozluźnieniu. Jednym z objawów tej choroby jest widoczna sztywność nóg u tych psów to zwiększonym wysiłku fizycznym. Zauważalny jest także przerost mięśni. Miotomię w takim przypadku można rozpoznać m.in. poprzez naciśnięcie mięśnia psa. W przypadku choroby w miejscu uciśnięcia przez kilka chwil widoczne będzie wgłębienie. Leczenie tej choroby polega na leczeniu farmakologicznym. Trzeba jednak wiedzieć, że w takim przypadku pies będzie musiał przyjmować leki już do końca życia. Miotomia jest także chorobą genetyczną. Dlatego warto jest przeprowadzić odpowiednie badania już u szczeniaków. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie leczenia już od małego.

Zerwanie wiązadła krzyżowego

Amstaffy często narażone są także na zerwanie wiązadła krzyżowego. Najczęstszą przyczyną są różnego rodzaju urazy. Zerwaniu wiązadła krzyżowego często towarzyszy także zerwanie wiązadła bocznego pobocznego oraz przyśrodkowego. Jednym z objawów jest kulenie psa. Dlatego w przypadku kiedy zauważy się, że pies zaczyna kuleć udać powinno się do gabinetu weterynaryjnego w celu przeprowadzenia badania ortopedycznego. Metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Na szczęście po taki zabiegu psy bardzo szybko wracają do pełniej sprawności.

Zwichnięcie soczewki oka

Częstym schorzeniem, które występuje u amstaffów jest także zwichnięcie soczewki oka. Przyczyny mogą być dwie. Pierwszą jest przyczyna genetyczna. Druga to natomiast uraz oka. W przypadku wystąpienia tego urazu soczewka zaczyna przesuwać się w komorze oka to ma oczywiście negatywny wpływ na wzrok psa. Główne objawy zwichnięcia soczewki oka to ból oka, zapalenie spojówki oraz widoczne pogorszenie widzenia u psa. W takim przypadku zawsze konieczna jest wizyta u weterynarza i konsultacja okulistyczna. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych. Niestety bywają także przypadki kiedy konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Dysplazja mieszków włosowych

Choroba ta objawia się brak wzrostu włosów u psa lub ich nieprawidłowe rośnięcie. Schorzenie to może pojawiać się także okresowo. Warto zwrócić na to uwagę. Bywa bowiem także, że właściciel zauważy, że u jego psa sierść rośnie nie prawidłowo, ale jeśli po pewnym czasie wszystko wraca do normy właściciel objaw tej bagatelizuje. To błąd. Choroba ta może rozpocząć się od przerzedzenia sierści aż do występowania łysienia. Generalnie leczenie tej choroby odbywa się poprzez podawanie środków na wzmocnienie sierści.

Poprzedni post Cieczka u psa
Następny post Lato – czas dla psa

Jeden komentarz w temacie “Amstaff – najczęstsze choroby i objawy

Dodaj komentarz