Właściciele czworonogów często zastanawiają się jaką karmę dla psa wybrać, aby w diecie pupila znalazło się wszystko, czego potrzebuje. Okazuje się, że nie wszystkie karmy dla psa są dla niego odpowiednie i mimo zachęcającej do ich zakupu ceny, nie powinniśmy ich wybierać.

Dobra karma dla psa – skład

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w kwestii żywienia psa jest skład karmy. Dobra karma dla psa powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Innymi składnikami karmy dla psa dobrej jakości są warzywa, oleje oraz dodatki witaminowe. Bardzo ważne jest również to, aby karma nie zawierała zbóż lub zawierała ich bardzo mało. Zboża w diecie psa są jedynie wypełniaczem, a wiele czworonogów zmaga się z alergią na gluten, w związku z czym karma nawet z odrobiną zboża może im zaszkodzić.

Sucha karma dla psa, czy mokra – jaką wybrać?

Kwestia wyboru pomiędzy karmą suchą i mokrą pozostaje po stronie właściciela. Można w tej kwestii poradzić się lekarza weterynarii. Wielu właścicieli psów z powodzeniem łączy oba rodzaje karm. Należy jednak pamiętać, że mokra karma dla psa powinna charakteryzować się dobrym składem. Zatem pod względem składników możemy przyjąć te same zasady w przypadku suchej i mokrej karmy.

Karma dla psa – oznaczenia wiekowe

Wielu początkujących psich opiekunów zastanawia się, czy oznaczenia wiekowe podane na opakowaniu karmy dla psa są słuszne i czy należy się do nich stosować. Pies na różnych etapach swojego rozwoju posiada odmienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Z tego powodu, pod względem konkretnych skłądników odżywczych różnić się będzie karma dla szczeniaka, dla psa dorosłego, jak i dla seniora.

Sucha karma dla psa – wielkość krokietów

Nie tylko oznaczenia wiekowe są istotne w przypadku wyboru karmy dla psa. Warto też, jeśli jest to możliwe sprawdzić oznaczenia dotyczące rozmiarów psa. Dla psów ras większych polecane są większe krokieciki, z kolei psy niewielkich ras dużo chętniej zjadają pokarm będący małymi kuleczkami. Małe krokiety są też bardziej odpowiednie dla szczeniaków, które dopiero uczą się przeżuwania posiłków.