Kiedy szczeniak może być kąpany?

Radość z posiadania nowego szczeniaka jest wielka. Większość z tych, którzy mają psa, na początku interesuje się głównie karmieniem, zabawkami czy edukacją. Tak więc, gdy pierwszy raz piesek wpadnie w błotnistą kałużę, pojawia się pytanie: kiedy można wykąpać szczeniaka i jak to zrobić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, podsumowaliśmy wszystkie ważne informacje w tym artykule.

Skóra szczeniąt jest bardzo wrażliwa:

Reguluje równowagę temperatury ciała
Działa jako bariera ochronna przed bodźcami mechanicznymi i fizycznymi
Odgrywa ważną rolę jako narząd zmysłów, wyczuwając nacisk, ból i ciepło.

Dlatego też jest ona niezbędna dla szczeniąt i musi być chroniona przed szkodliwymi wpływami. Skóra jest więc otoczona warstwą lipidową. Te lipidy (np. tłuszcze) mają z jednej strony hydrofilową (lubiącą wodę) stronę, a z drugiej strony hydrofobowy (nieprzyjazny dla wody) ogonek, który chroni skórę przed odwodnieniem i wpływami środowiska. Zaadoptuj psa, który poszukuje domu: https://dolnoslaska.pl/adopcja-psa-lub-kota/

Kiedy szczeniak może być kąpany?

W przeciwieństwie do ludzi, szczenięta nie potrzebują regularnych kąpieli z użyciem mydła lub szamponu do pielęgnacji ciała. Warstwa lipidowa skóry i sierści zapewnia naturalny mechanizm oczyszczający. Powoduje to, że małe cząsteczki brudu ze skóry dostają się na powierzchnię przez sierść. W ten sposób łatwo się zorientować, kiedy należy wykąpać szczeniaka: kiedy się ubrudzi! Czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko wykąpać szczeniaka. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na pielęgnację skóry. Jeśli ochrona lipidowa szczeniąt jest często atakowana przez produkty pielęgnacyjne, może dojść do podrażnień skóry. Charakteryzują się one zaczerwienieniem i wzmożonym swędzeniem.

Jak prawidłowo wykąpać szczeniaka?

Aby kąpiel kojarzyła się szczeniakowi z czymś pozytywnym i nie bał się łazienki w przyszłości, należy pamiętać o następujących zasadach:

-Wiele wanien i pryszniców ma śliską podłogę, na której pies może się łatwo poślizgnąć. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem kąpieli można położyć matę antypoślizgową.
-Ważne jest, aby stworzyć przyjemną atmosferę już od pierwszego momentu wejścia do łazienki. Czas kąpieli powinien stać się codziennością, dlatego przed jej rozpoczęciem należy stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę.
-Aby Twój szczeniak nie wpadł w panikę, gdy woda jest zbyt gorąca lub zbyt zimna, sprawdź temperaturę na grzbiecie swojej dłoni.
-Pamiętaj, aby regulować strumień wody tak, aby był delikatny i trzymaj go z dala od oczu szczeniaka. Dotyczy to również produktów, które mogą podrażniać oczy.

Poprzedni post Lato – czas dla psa
Następny post Mój pies nie chce chodzić przy nodze, co robić?