Objawy świadczące o bliskim porodzie suki

pies

Obserwowanie narodzin miotu w domu jest niesamowitym wydarzeniem, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które nieświadomie zdobywają ogromną wiedzę na temat tak ważnego procesu życiowego, jakim są narodziny. Zanim nadejdzie ten ważny moment, jakim jest wylęganie, właściciel suki musi zdobyć wyczerpujące informacje na temat okresu ciąży i wszystkich niezbędnych czynności pielęgnacyjnych, jakie należy wykonać w czasie ciąży. Ważne jest również, aby wiedzieć, w jaki sposób pies sygnalizuje rozpoczęcie porodu, dlatego w tym artykule omawiamy objawy porodu u suki.

Kiedy zbliża się okres szczenienia?

Ciąża u suki trwa około 9 tygodni, a w dziewiątym i ostatnim tygodniu może dojść do wylęgu w dowolnym momencie, choć przed wylęgiem suka wyraźnie daje znać, że przygotowuje się do urodzenia szczeniąt. Chociaż suka instynktownie wie, że jej organizm ma wszystkie zasoby niezbędne do tego, aby bez ingerencji doszło do porodu, ważne jest, aby w tym tygodniu jej ludzka rodzina pozostała przy niej, aby w razie potrzeby móc się nią zająć podczas porodu.

Przygotowuje gniazdo i jest niespokojna

Na kilka dni przed porodem suka zacznie wykazywać „zachowania lęgowe”, tzn. będzie szukać w domu miejsca, w którym będzie mogła wydać na świat swoje szczenięta. Zazwyczaj są to miejsca osłonięte i wygodne, choć jeśli suka ma małe legowisko i jest ono w dobrym miejscu, może uznać, że jest to dobre gniazdo do wylęgu. Kiedy zaczyna się poród, suka jest bardzo niespokojna i pobudzona, jest to bardzo widoczne zachowanie, ponieważ mimo że leży, widać, że nie jest jej wygodnie, ciągle się porusza i zmienia pozycję.

Utrata apetytu i zmiana temperatury ciała

Jeśli poród już się rozpoczął, nawet jeśli nie jest jeszcze bardzo widoczny, możesz zauważyć, że suka nie je od wielu godzin i nie wykazuje zainteresowania jedzeniem. Chociaż utrata apetytu nie występuje u wszystkich suk, które mają zamiar urodzić, jest to objaw, który wykazuje większość suk. Inną ważną zmianą, jaka zachodzi w organizmie suki, jest nieznaczne obniżenie temperatury ciała, która w normalnych warunkach wynosi około 38°C, ale na około 12 godzin przed wylęgiem spada do temperatury 36-37°C.

Objawy ze strony narządów płciowych i macicy

Są to najbardziej oczywiste oznaki wylęgania u suki, która ma właśnie rodzić, ponieważ objawiają się one w układzie rozrodczym. Przed wylęgiem suka wydala ze swojego sromu wydzielinę o żółtawo-białawej, śluzowatej konsystencji, która chroniła wejście do macicy. Po urodzeniu szczeniąt, pojawienie się pierwszego szczeniaka może trwać od 30 minut do 12 godzin, wszystko zależy od konkretnego porodu.

W miarę zbliżania się terminu porodu suka będzie stale lizać okolice narządów płciowych, aby utrzymać je w czystości, umożliwić lepsze wyjście szczeniąt oraz jako mechanizm łagodzący stan zapalny i ból, który może zacząć odczuwać.

Kolejnym decydującym sygnałem zapowiadającym moment porodu są skurcze macicy, które pozwolą szczeniętom wyjść na zewnątrz. Są one łatwe do zaobserwowania, ponieważ jeśli będziesz uważnie obserwować brzuch suki, zauważysz, że porusza się on rytmicznie, może również wyrażać oznaki bólu, które w tym przypadku są całkowicie normalne.

Zahacz także o portal Szczecin Info, gdzie znajdziesz różne miejsca na relaksujące spacery ze Szczekusiem.

Poprzedni post Kto powinien płacić podatek od psa?
Następny post Wszystko co musisz wiedzieć o chorobie Cushinga u swojego psa