Pies rasowy czy nierasowy – Którego wybrać?

Lepiej kupić psa rasowego czy przygarnąć kundelka? Wszystkie psiaki są wspaniałymi towarzyszami, jednakże między psami rasowy i nierasowymi istnieją pewne istotne różnice. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, który z nich bardziej nam odpowiada.

Pies rasowy czy nierasowy – Zalety i wady psa nierasowego

Psy nierasowe zwane są potocznie mieszańcami lub kundelkami. Mogą być niezwykle urocze, a wiele z nich posiada również bardzo atrakcyjny wygląd. Mimo to, decydując się na przygarnięcie nierasowego szczeniaka, musimy mieć świadomość, iż stanowi on pewną zagadkę: trudno przewidzieć, co z niego wyrośnie.

Powyższej niespodzianki można uniknąć, przygarniając psa dorosłego, który ma już ustalony wygląd i ukształtowany charakter. Plusem takiego wyboru jest to, że odpadają nam problemy z wychowywaniem szczeniaka, choć jednocześnie tracimy przyjemność obserwowania, jak dorasta. Niemniej jednak warto rozważyć taką ewentualność.

Niewątpliwą zaletą psów nierasowych jest również to, że niewiele kosztują lub wręcz są za darmo. Za przysłowiową złotówkę można zaadoptować kundelka w jednym z funkcjonujących w naszym kraju schronisk.

Pies rasowy czy nierasowy – Zalety i wady psa rasowego

Największą zaletą zakupu psa rasowego jest to, że możemy wybrać zwierzę, które najbardziej odpowiada nam wyglądem i zachowaniem. Szczególnie zachowanie pupila jest ważne, ponieważ znacząco wpływa na nasze z nim relacje, chociaż zazwyczaj bardziej zwracamy uwagę na urodę czworonoga.

Przedstawiciele różnych psich ras mają skłonność do pewnych typowych dla danej rasy zachowań. Niektóre są pełne energii, hałaśliwe czy trudne w układaniu, inne spokojne, opanowane lub bardzo posłuszne z natury. Decydując się na psa konkretnej rasy, mamy możliwość wyboru takiego, który nam najbardziej odpowiada.

„Wadą” psów rasowych jest stosunkowo spory koszt ich nabycia. Za rodowodowego przedstawiciela niektórych ras, zwłaszcza urodzonego w dobrej hodowli, trzeba czasami naprawdę niemało zapłacić. Nie mówiąc już o tym, że w przypadku wyjątkowo rzadkich ras musimy się ustawić w kolejce oczekujących czy też sprowadzać szczeniaka zza granicy.

Szczeniaki, psy na sprzedaż

Poprzedni post Stop! Wobec brutalnemu traktowaniu zwierząt!
Następny post Dobra karma dla psa – jak wybrać?