Różnice między pekińczykiem a Shih Tzu

Istnieją rasy psów, które są tak podobne z wyglądu, że mogą zmylić każdego. Jednak zawsze można znaleźć między nimi różnice, aby prawidłowo zidentyfikować każdego psa. W poniższym artykule wymieniamy niektóre różnice między pekińczykiem a Shih Tzu, dwoma psami pochodzenia orientalnego, które są bardzo do siebie podobne.

Różnice fizyczne między pekińczykami a Shih Tzusami

Wielkość i waga to cechy, które wyznaczają pierwsze różnice między pekińczykiem a Shih Tzu. Shih tzu osiąga wysokość 27 centymetrów w kłębie, co wskazuje, że jest nieco większy od pekińczyka. Te ostatnie mogą osiągnąć od 15 do 23 centymetrów.
Z kolei idealna waga Shih Tzu wynosi od 4,5 do 7,5 kilograma, natomiast u pekińczyka zmienia się w zależności od płci. Samce nie powinny przekraczać 5 kilogramów masy ciała, ale samice mogą ważyć nieco więcej (5,4 kilograma).
Oprócz powyższych, jednym z najbardziej zauważalnych różnic między tymi rasami jest ich sierść. W przypadku pekińczyka sierść jest umiarkowanie długa, prosta i obfita. Dodatkowo nie może wychodzić poza ramiona. Z drugiej strony shih tzu również ma gęstą sierść, ale jest ona znacznie gładsza, dłuższa i grubsza.

Różne zachowania

Zarówno pekińczyk, jak i Shih Tzu to lojalne psy, które potrzebują odpowiedniej socjalizacji, aby ukazać to, co najlepsze w ich charakterze, ale te psy mają również różnice w zachowaniu. Na przykład pekińczyk może rozwinąć się w świetnego psa stróżującego, podczas gdy Shih Tzu, choć czujny, woli być blisko swoich właścicieli.
{ekińczyk jest czuły i nieustraszony, a Shih Tzu jest bardziej aktywny, wychodzący i potulny. Oba psy są inteligentne i dość lojalne, chociaż należy zauważyć, że ich temperament i zachowanie zależy również od edukacji, którą otrzymują od szczenięcia lub gdy po raz pierwszy trafiają do domu.

Różnice w pielęgnacji pekińczyka i Shih Tzu

Shih tzu to pies, który wymaga minimalnego wysiłku fizycznego i krótkich spacerów. Z kolei pekińczyk wymaga więcej spacerów i musi być utrzymywany w aktywności poprzez zabawę i stymulację. Ponadto pekińczyk jest psem, który lubi uczestniczyć w sportach.
Jeśli chodzi o sierść, oba psy potrzebują dobrego szczotkowania, aby uniknąć kołtunów i aby ich sierść była błyszcząca. Jednak shih tzu wymaga więcej pielęgnacji i musi mieć codziennie szczotkowaną sierść. W przypadku pekińczyka, jego sierść może być utrzymywana za pomocą jednego lub dwóch szczotkowań tygodniowo, aby usunąć luźne włosy i zapobiec splątaniu. Więcej o pielęgnacji shih tzu dowiesz się tutaj: https://www.pudel.pl/shih-tzu-o-powinnismy-o-nich-wiedziec

Poprzedni post 4 rasy psów, które mogą mieszkać w bloku