
Wiele osób nawet nie wie, że jest taka choroba, ale równie dobrze nawet i weterynarze nie wiedzą o niej zbyt dużo. Jednak gdy przyjdzie, mierzyć się z tą właśnie chorobą szukamy, najczęściej informacji w Internecie.
Dlatego również właśnie powstał ten pomysł, aby, napisać wszystko, co każdy z nas powinien wiedzieć o chorobie Cushniga.
Chorobwa Cushinga i jej wszystkie objawy
Objawy tego o to zespołu jednak mogą naprawdę być różne i czasem występujące osobno albo i w tym samym momencie jednak i do tych najczęstszych zaliczamy:
- Polidypsja (inaczej zwiększone pragnienie).
- Poliuria (jest to zwiększona ilość oddawanego moczu).
- Zwiększony apetyt.
- Duszenie.
- Powiększenie obrysu brzucha.
- Osłabione mięśnie.
Rozpoznanie zespołu Cushinga u psa
Oprócz i tych najbardziej nam znanych i najczęściej zaliczanych objaw do ów zespołu możemy jednak i zaliczyć charakterystyczne odchylenia w ów badaniach takich jak:
- Morfologia.
- Biochemiczna krwi, ale i moczu.
W ów to badaniach morfologicznych takie to wyniki mogą już przedstawiać się następująco jak:
- Podniesiony poziom leukocytów.
- Obniżony poziom limfocytów.
- Obniżona ilość eozynofili.
W moczu może dodatkowo pojawić się białko, ale i różne cechy zakażenia dróg moczowych.
Aby jednak i potwierdzić nadczynność kory nadnercze, wykonuje się już szereg testów, które mogą potwierdzić, albo i również wykluczyć tą chorobę. Najważniejsze są tak naprawdę trzy:
- Test na hamowanie niskiej dawki deksametazonu.
- Test na stymulacje ACTH
- Stosunek kortyzolu do kreatyniny w całym moczu.
Leczenie zespołu Cushinga
Leczenie takiej o to też i nadczynności kory nadnercze może być chirurgiczne. Jest to usunięcie ów nadnerczy albo i przez klinowe usunięcie całej przysadki.
Można również przeprowadzić naświetlenia albo i leczenie farmakologiczne. Musimy jednak i brać pod uwagę fakt, że dwie pierwsze metody są jednak i dość inwazyjne, ale i bardzo ryzykowne, co na to nam jednak i zostaje leczenie farmakologiczne. Po wdrożeniu ów leczenia bardzo jednak jest istotna tutaj rola właściciela, aby zwracał uwagę na takie o to objawy u swojego psa jak:
- Pragnienie
- Apetyt.
- Aktywność.
- Samopoczucie.
Jeżeli i Ty jako właściciel zauważysz, jakieś niepokojące objawy u swojego psa od razu skontaktuj, się z weterynarzem. Warto pamiętać, że opieka nad psem, czy też kotem lub innym zwierzęciem domowym, to nie są przelewki.