Wychowanie szczeniaka

Psy to niewątpliwie jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Każdy właściciel chce dla swojego pupila jak najlepiej. Żeby żyć w zgodzie z naszym czworonogiem musimy jasno określić zasady panujące w domu. Pomogą nam w tym ćwiczenia, które musimy wykonywać codziennie z psem. Wychowanie szczeniaka zaczynamy, w momencie jego pojawienia się w domu. Od początku powinniśmy się trzymać ustalonych zasad. Wielu właścicieli psów popełnia błędy w wychowaniu, które później odbiją się na złej relacji z psem. Podstawowym błędem jest pozwalanie psu spać z nami, tylko kiedy jest szczeniakiem, a gdy podrośnie ma spać w swoim legowisku. Dla psa takie postępowanie jest niezrozumiałe, bo skoro mógł wcześniej z nami spać, to dlaczego teraz nie może.

Najważniejsza w wychowaniu psa jest konsekwencja. Jeśli raz czegoś zabronimy, to nie możemy następnym razem pozwolić na niechciane zachowanie. Dzięki temu nasz pupil będzie wiedział co może robić, a czego nie. Pierwszą rzeczą, którą uczymy szczeniaka jest nauka załatwiania się na dworze. Za każdym razem, gdy pies załatwi się na polu musimy go nagrodzić np. ciastkiem i pochwalić. Dzięki temu szczeniak szybko nauczy się, że warto załatwiać się na zewnątrz. W domu możemy ustawić podkład higieniczny, na który zwierzę będzie mogło się załatwiać. Jest to dobre wyjście, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. Dzięki temu między spacerami piesek będzie mógł załatwić swoje potrzeby. Jeśli szczeniak załatwi się w domu poza matą, to powinniśmy zamknąć go w innym pokoju na czas sprzątania. Chwilowa samotność będzie dla niego znakiem, że źle postąpił.

Naukę komend warto zacząć jak najwcześniej, gdyż szczeniaki łatwiej uczą się nowych rzeczy. Podstawowe komendy to nauka siadania, leżenia, zostawania w miejscu, oraz komenda zakazu. Ta ostatnia przyda się szczególnie na spacerach, kiedy pies będzie ciągną na smyczy lub zjadał jakieś rzeczy. Na spacerach musimy uczyć psa ładnego chodzenia na luźnej smyczy smyczy. Jest to nic innego jak nauka spacerowania tak, żeby pies nas nie ciągnął. Dlatego właśnie na początku lepiej wybrać obrożę i smycz klasyczną. W przyszłości będziemy mogli kupić automatyczną smycz, która da naszemu pupilowi więcej swobody na spacerach. Jednak pamiętajmy, żeby w tym wypadku używać szelek. Na spacery musimy zabierać ulubione przysmaki, dlatego warto zakupić saszetkę właśnie w tym celu. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić ciastek w kieszeni. Podczas spaceru powinniśmy nauczyć psa wracania na zawołanie. Najlepiej zacząć jak najwcześniej, gdyż szczeniaki naturalnie czują potrzebę podążania za opiekunem. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód spuszczać psa ze smyczy podczas wizyty w parku czy lesie, co pozwoli mu się wybiegać.

Poprzedni post Jakie przywileje w kasynach ma pies przewodnik
Następny post Stop! Wobec brutalnemu traktowaniu zwierząt!